Category: Фото

screen-shot-2017-01-04-at-18-52-44-e1483556012239

Panasonic GH5 Претставен! Официјални карактеристики и снимки

Сте чекале 3 години и сте ги штеделе вашите тешко заработени пари, но сега чекањето заврши. Panasonic само што го претстави долгоочекуваниот GH4 наследник – Panasonic GH5. Новите функции вклучуваат 4K внатрешно снимање на 10bit 4: 2: 2 до 30fps (24 и 25p исто така се поддржани), 4K/60p (сепак ова е повеќе компресирано 8bit 4: […]

1

Дали се ова снимки од новиот Panasonic GH5 снимани во 4K/60p? Плус нови слики од GH5

Пред еден ден беа објавени некои фотографии кои протекоа на познатиот јапонски блог Nokishita на кои се покажува она што тие го нарекуваат првите фотографии од новиот Panasonic GH5 кој се вели дека ќе биде откриен на 4-ти јануари на прес конференцијата на Panasonic во Лас Вегас на почетокот на CES 2017 година. Еве како […]

zeiss-exolens-iphone-6s-e1452206159304

Zeiss ExoLens PRO сега поддржува iPhone 7 и 7 Plus

Може да се потсетиме дека во Jануари, ZEISS ja најави новата линија на леќи дизајнирани за паметни телефони под името на брендот ExoLens. До сега ови Zeiss ExoLens леќи беа достапни само за iPhone 6S, 6S + и за претходната генерација на iPhone 6 и 6 +, но тоа се се менува. Тројното ExoLens семејство […]

screen-shot-2016-09-19-at-13-29-28-1

Престојниот Panasonic GH5 може да има и двојни SD влезови за картички

Се чини дека се повеќе и повеќе парчиња од сложувалката на Panasonic GH5 доаѓаат заедно како што се ближи официјалното објавување на производот, се очекува да биде некаде почетокот на пролета најверојатно Mарт. Неколку недели наназад слушнавме за можната цена (од околу 2000 долари или 1800-2000 долари) многу слично со новиот Olympus E-M1 Mark II. […]

2464-5086

GoPro го пушти во продажба Karma Grip-рачниот стабилизатор како посебен додаток

Во уште еден обид да се намалат финансиските загуби од неодамнешните Karma дронови, GoPro само најави дека тие сега го нудат Karma Grip рачниот стабилизатор како посебен додаток. Уредот овозможува компатибилност со HERO4 Black и Silver и HERO5 Black камери кои се возбудливи вести за оние сегашните сопственици на GoPro камери, бидејќи тие сега можат […]

sigma_high_speed_zoom_lenses_02

Нов краток филм, снимен на SIGMA Т2 18-35mm и 50-100mm Т2 High-Speed зум објективи

Sigma ги претстави нивните први Cine-објективи на овогодишното IBC 2016 шоу во Амстердам. Претежно познати по своите буџет објективи со одличен квалитет на слика од нивната Art серија на Prime и Zoom објективи, новите High-Speed Cine zoom Т2 18-35mm и 50-100mm Т2 Cine зум-објективи. Наменети за покривање Super35 сензори и се базирани на нивната реномирана Art […]

sony-alpha-a6500-2016-10-06-01

Новиот Sony A6500, карактеристики и 4K снимки

Sony го претстави а6500 во почетокот на Октомври, не дури и една година по a6300. Иако a6500 споделува доста со a6300, постојат две нови големи функции, на кои може да се надеваат многу луѓе кои планираат да го користат a6500 за видео. Овие нови функции се 5та-оска во-апаратот за стабилизација и екран на допир, кој ви […]

samyang_14mm_f2-4_85mm_f1-2

Премиум Samyang XP 85mm f/1,2 и 14mm f/2.4 објективите сега достапни

Производителот на буџет објективи Samyang само што најави глобална достапност и цена на своите долгоочекувани премиум XP 85mm f/1,2 и ХР 14mm f/2.4 објективи. Како што може да се сети, тие беа првично претставени назад во Септември за време на Photokina во Келн, Германија. Тврдат дека даваат невидено решавање на моќ при совпаѓањето со 50 […]

airselfieforbw

Запознајте го AirSelfie – Најмалиот ултра-пренослив дрон во светот

Искрено, јас не сум сосема сигурен за што тип на апликации овој геџет може да се користи, и покрај примарната цел за сликање на автопортрети-селфиња и снимање кратки HD видео снимки. Но, доволно интересно е што, само по една недела од почетокот на проектот од кога беше лансиран на kickstarter, тој успеал да собере над […]

30136850564_743d4cf8ea_b

Запознајте ги Orbi Prime 4K очилата: непречено носење на 360 степени 4K UHD видео

Hands-free 4K видео не може да биде покомпактно од ова. Еден нов старт-ап наречен Orbi Prime одлучи да направи обид за продажба на нивниот дизајн за нов тип на очила со камера кои нудат 4K Ultra HD снимање и фотографии на ист начин како кај акционите камери како GoPro Hero 5 или Yi 4K, но сето тоа […]