Category: Компјутери

imac-pro-2017-wwdc-e1496778012248

Новиот Apple iMac Pro доаѓа во Декември

На годишната конференција на програмери Apple го објави датумот на издавање на својот најмоќен Mac. Додека се очекува новиот Mac Pro кој доаѓа во 2018 година, сега за сега се фокусира на новиот iMac Про. Apple повторно се повикува на “Про” зборот, но изгледа дека овој пат навистина значи тоа. Новиот iMac Pro ќе биде навистина солиден и […]

building_a_custom_pc_for_4k_video_editing_0122

Како да склопите компјутер за едитирање 4К RAW видео, за 2,000$ (или помалку)

Цените на хардверските компоненти, кои се потребни за да се склопи компјутер кој може да се справи со 4K RAW видео монтажа, постојано се намалуваат овие денови како што тоа станува многу поевтино и повеќе прифатливо да се склопи моќен компјутер отколку кога било досега. Сопствено склопен компјутер демонстриран од страна на американскиот режисер и DP Том […]

2485_55b8b897e2823

3 одлични DDR4 RAM китови под $100

DDR4 (Double Data Rate Fourth Generation) е најновата варијанта на RAM меморија. Во споредба со DDR3, DDR4 може да постигне поголема брзина и ефикасност, помала потрошувачка на енергија и намалување на латенцијата. Склопувате гејмерски компјутер? Тогаш можеби ќе сакате да ги разгледате овие DDR4 китови. Еден добар износ на RAM меморија, обично паѓа во опсег 4-8GB. Ако […]

microsoft-hololens-augmented-reality-headset

Microsoft открива минимум спецификации за Windows 10 VR (виртуелна реалност)

Microsoft планира да овозможи поддршка за искуство со виртуелна реалност за сите Windows 10 компјутери, како дел од “Creators Update” идната година. Додека Oculus “Rift и HTC Vive ги користат нивните сопствени софтвери, Microsoft се обидува да создаде своја VR платформа со Windows Holographic, истата средина која што ја поджува VR-уредот на компанијата HoloLens. Софтверскиот гигант […]

1

3 Одлични SSD-дискови под 100$

Складирање на податоци е нешто што секој со компјутер го прави тоа во еден момент или некој друг. Без разлика дали тоа е програма, податоци, датотеки, слики, видеа, музика, игри и слично, сите тие податоци треба да се чуваат. Ако сте во потрага по начин за брз, сигурен, начин за складирање на податоци, тогаш SSD-диск […]

7

Microsoft се насочува кон архитекти и дизајнери со новиот Surface Studio

Компанија Microsoft го претстави својот компјутер дизајниран да се претвори од работната површина во дигитална површината за цртање. Microsoft Surface Studio ќе се прикаже на настанот на Аутодеск Универзитетот во Лас Вегас оваа недела, по неговото лансирање минатиот месец. Поседува 28-инчен, 13,5 милиони пикселен екран и седи на метални шарки, што овозможува непречено да го навалите […]

benq_pd2700q_01

Доживејте го најдоброто за вашите пари со BenQ PD2700Q 27” QHD, IPS 10-битен монитор

10-битни IPS монитори се речиси една неопходност овие денови, особено кога станува збор за професионална работа каде тонски верност и прецизна репродукција на бои се најважни фактори. Најголем недостаток, сепак, се уште е нивната цена. Но, ако сте на самиот почеток и сакате да се подновите со монитор со прифатлива цена но и кој обезбедува […]

martin-hajeck-macbook-pro-oled-2_thumb

Apple го претстави новиот MacBook Pro 15-инчен и 13-инчен лаптоп со OLED Touch bar

Пред неколку дена во Cupertino, Калифорнија шефот на Apple Тим Кук го претстави сосема новиот MacBook Pro 15-инчен и 13-инчен лаптоп. На следната генерација на MacBook Pro модели ќе бидат достапни во познатата 13-инчи и 15-инчен сорти завиткани во многу редизајнирани тела со потенок и полесен дизајн и секако големата нова функција – OLED екран-бар […]