Author: Andrej Gjorgjievski

ces-2017-sign

Најдоброто од CES 2017

Секоја година на CES(Consumer Electronics Show) технолошки компании од цел свет покажуваат какви се нови прозводи има, со кој се покажува и развитокот на технологијата во изминатите години. На CES 2017 се појавија доста интересни работи, од кои LG претставија нов 4K HDR OLED телевизор со дебелина од само 2.57mm, Panasonic го претставија GH5, исто така […]

yi-technology-4k-front-e1483797820325

YI 4K+ е првата акциона камера во светот која снима 4K/60p

На CES 2017 излегоа некои навистина жешки најави, како што беше и многу очекуваниот Panasonic GH5, за кои што можете да прочитате повеќе на нашиот пост тука, а сега Кинеската технолошка компанија YI ја претстави 4K + акционата камера – која што се случува да биде првата акциона камера во светот што е способна за снимање […]

screen-shot-2017-01-04-at-18-52-44-e1483556012239

Panasonic GH5 Претставен! Официјални карактеристики и снимки

Сте чекале 3 години и сте ги штеделе вашите тешко заработени пари, но сега чекањето заврши. Panasonic само што го претстави долгоочекуваниот GH4 наследник – Panasonic GH5. Новите функции вклучуваат 4K внатрешно снимање на 10bit 4: 2: 2 до 30fps (24 и 25p исто така се поддржани), 4K/60p (сепак ова е повеќе компресирано 8bit 4: […]

front-and-back

Новите Nokia телефони ќе бидат достапни само за кинескиот пазар

Новите модели на Nokia кои беа претставени на CES 2017 за жал доаѓаат единствено под брендот Nokia, но нема да бидат произведени од овој фински производител. Правата за брендот Nokia ги има друга финска компанија HMD. Тоа секако не значи дека телефоните се лоши, но секако претходното искуство со Nokia не е гарант како претходно. […]

1

Дали се ова снимки од новиот Panasonic GH5 снимани во 4K/60p? Плус нови слики од GH5

Пред еден ден беа објавени некои фотографии кои протекоа на познатиот јапонски блог Nokishita на кои се покажува она што тие го нарекуваат првите фотографии од новиот Panasonic GH5 кој се вели дека ќе биде откриен на 4-ти јануари на прес конференцијата на Panasonic во Лас Вегас на почетокот на CES 2017 година. Еве како […]

syncing_up_multiple_gh4_cameras_square

Синхронизирајте повеќе GH4 камери со помош на вградениот временски код

Користење на повеќе камери на снимањето може да биде исклучително ефикасен начин за собирање на снимки и да се добие покриеност во секој случај. Проблеми може да се појават подоцна во пост, сепак, е неможноста да се одговара на овие фајлови, особено ако не се синхронизираат сите камери совршено однапред. Во следното видео, Emm на […]

2

4k снимки од дрон, на кој се гледа колку далеко стигнаа Apple со нивниот “Spaceship” кампус

Вселенскиот брод-кампус на Apple е сè уште далеку од целосна изградба, но овој неверојатен тајм-лапс покажува колку далеку се дојдени – особено кога ќе се спореди со слични снимки од 2014 година. По започнувањето со изградба на крајот на 2013 година, Сега е на крајот на третата година на градба со новиот објект закажано да […]

zeiss-exolens-iphone-6s-e1452206159304

Zeiss ExoLens PRO сега поддржува iPhone 7 и 7 Plus

Може да се потсетиме дека во Jануари, ZEISS ja најави новата линија на леќи дизајнирани за паметни телефони под името на брендот ExoLens. До сега ови Zeiss ExoLens леќи беа достапни само за iPhone 6S, 6S + и за претходната генерација на iPhone 6 и 6 +, но тоа се се менува. Тројното ExoLens семејство […]

screen-shot-2016-09-19-at-13-29-28-1

Престојниот Panasonic GH5 може да има и двојни SD влезови за картички

Се чини дека се повеќе и повеќе парчиња од сложувалката на Panasonic GH5 доаѓаат заедно како што се ближи официјалното објавување на производот, се очекува да биде некаде почетокот на пролета најверојатно Mарт. Неколку недели наназад слушнавме за можната цена (од околу 2000 долари или 1800-2000 долари) многу слично со новиот Olympus E-M1 Mark II. […]

lilliput_a10_01

Lilliput A10 е 10.1″ UHD 4K монитор за на терен кој нема да ви ја оштети банкарската сметка

Стациониран во Калифорнија, буџетски оринтерианиот произведувач на монтори Lilliput неодамна објави еден производ кој може да изгледа како привлечна опција за оние pixel peepers кој бараат монитор за терен со UHD подрашка. И што е уште поважно, Lilliput A10 се рекламира како првиот 10.1″ 4K резолуциски екран кој овозожува HDMI, Displayport, и SDI конекција. Исто […]