Author: admin

imac-pro-2017-wwdc-e1496778012248

Новиот Apple iMac Pro доаѓа во Декември

На годишната конференција на програмери Apple го објави датумот на издавање на својот најмоќен Mac. Додека се очекува новиот Mac Pro кој доаѓа во 2018 година, сега за сега се фокусира на новиот iMac Про. Apple повторно се повикува на “Про” зборот, но изгледа дека овој пат навистина значи тоа. Новиот iMac Pro ќе биде навистина солиден и […]

dji-spark

DJI го презентираше Spark, новиот минијатурен дрон кој ќе го посака да го има секој

Во текот на последните шест месеци најголемиот тренд во индустријата со дронови е намалувањето на големината за истите да бидат што повеќе преносливи и достапни. Денеска DJI го претстави својот најнов дрон, the Spark, мини дрон што тежи 2,7кг. Како што направи компнијата со Mavic Про, и овој пат успеа до воведе еден тон моќни карактеристики во овој мал дрон. Освен понудата на повеќе карактеристки, друга работа е што DJI […]

naslovna

Зад сцената: Која технологија ја прави Евровизија најдобар светски настан

Евровизија е најголем музички светски настан кој се пренесува во живо на ТВ Екраните а во поново време и на Интернет платформите за видео пренос во живо. Настанот достигнува бројка на гледаност помеѓу 100 и 600 милиони на меѓународно ниво во последните неколку години. За сето тоа што стигнува до гледачите кое изгледа на врвно ниво, Евровизија ја користи најновата […]

martin-hajeck-macbook-pro-oled-2_thumb

Apple го претстави новиот MacBook Pro 15-инчен и 13-инчен лаптоп со OLED Touch bar

Пред неколку дена во Cupertino, Калифорнија шефот на Apple Тим Кук го претстави сосема новиот MacBook Pro 15-инчен и 13-инчен лаптоп. На следната генерација на MacBook Pro модели ќе бидат достапни во познатата 13-инчи и 15-инчен сорти завиткани во многу редизајнирани тела со потенок и полесен дизајн и секако големата нова функција – OLED екран-бар […]

dobby-7

Dobby е мал дрон, но со големи карактеристики

Dobby дронот е мал. Тој е доволно мал да се вклопи во вашиот џеб. Евтин во споредба со своите конкуренти, и спремен со функции како што се: 4K видео снимање, стабилизатор на сликата, гест контрола и следење цел. Dobby дронот од компанијата Zerotech е сега на располагање за $ 399 во САД и AU$ 599 […]