sigma_high_speed_zoom_lenses_02

Нов краток филм, снимен на SIGMA Т2 18-35mm и 50-100mm Т2 High-Speed зум објективи

Sigma ги претстави нивните први Cine-објективи на овогодишното IBC 2016 шоу во Амстердам. Претежно познати по своите буџет објективи со одличен квалитет на слика од нивната Art серија на Prime и Zoom објективи, новите High-Speed Cine zoom Т2 18-35mm и 50-100mm Т2 Cine зум-објективи. Наменети за покривање Super35 сензори и се базирани на нивната реномирана Art […]

building_a_custom_pc_for_4k_video_editing_0122

Како да склопите компјутер за едитирање 4К RAW видео, за 2,000$ (или помалку)

Цените на хардверските компоненти, кои се потребни за да се склопи компјутер кој може да се справи со 4K RAW видео монтажа, постојано се намалуваат овие денови како што тоа станува многу поевтино и повеќе прифатливо да се склопи моќен компјутер отколку кога било досега. Сопствено склопен компјутер демонстриран од страна на американскиот режисер и DP Том […]

nokia-lumia-630-review-17

Tелефоните на NOKIA се враќаат со Android во почетокот на 2017

  Првите Nokia-брендирани мобилни телефони кои работат на Android се очекува да пристигнат на почетокот на следната година. Откако ги објави своите планови да се врати на таблети и телефони во Мај, Nokia обезбеди повеќе детали вчера додека го формализира договорот за лиценца со HMD Global (HMD). Исто така со седиште во Финска, HMD Global е […]

sony-alpha-a6500-2016-10-06-01

Новиот Sony A6500, карактеристики и 4K снимки

Sony го претстави а6500 во почетокот на Октомври, не дури и една година по a6300. Иако a6500 споделува доста со a6300, постојат две нови големи функции, на кои може да се надеваат многу луѓе кои планираат да го користат a6500 за видео. Овие нови функции се 5та-оска во-апаратот за стабилизација и екран на допир, кој ви […]

samyang_14mm_f2-4_85mm_f1-2

Премиум Samyang XP 85mm f/1,2 и 14mm f/2.4 објективите сега достапни

Производителот на буџет објективи Samyang само што најави глобална достапност и цена на своите долгоочекувани премиум XP 85mm f/1,2 и ХР 14mm f/2.4 објективи. Како што може да се сети, тие беа првично претставени назад во Септември за време на Photokina во Келн, Германија. Тврдат дека даваат невидено решавање на моќ при совпаѓањето со 50 […]

airselfieforbw

Запознајте го AirSelfie – Најмалиот ултра-пренослив дрон во светот

Искрено, јас не сум сосема сигурен за што тип на апликации овој геџет може да се користи, и покрај примарната цел за сликање на автопортрети-селфиња и снимање кратки HD видео снимки. Но, доволно интересно е што, само по една недела од почетокот на проектот од кога беше лансиран на kickstarter, тој успеал да собере над […]

30136850564_743d4cf8ea_b

Запознајте ги Orbi Prime 4K очилата: непречено носење на 360 степени 4K UHD видео

Hands-free 4K видео не може да биде покомпактно од ова. Еден нов старт-ап наречен Orbi Prime одлучи да направи обид за продажба на нивниот дизајн за нов тип на очила со камера кои нудат 4K Ultra HD снимање и фотографии на ист начин како кај акционите камери како GoPro Hero 5 или Yi 4K, но сето тоа […]

20160920222038

GoPro го повлекува KARMA дронот и подарува HERO5 Black заради проблемите

Годината на GoPro не им тргна баш најдобро? Минатиот месец, набргу по започнувањето со продажба на нивниот многу очекуван KARMA дрон, компанијата издаде повлекување поради проблем со напојувањето на KARMA дроновите што би можело да дојде до паѓање од небо. Колку ова ужасно и да звучи, GoPro целосно ќе им ги врати парите на оние […]

2485_55b8b897e2823

3 одлични DDR4 RAM китови под $100

DDR4 (Double Data Rate Fourth Generation) е најновата варијанта на RAM меморија. Во споредба со DDR3, DDR4 може да постигне поголема брзина и ефикасност, помала потрошувачка на енергија и намалување на латенцијата. Склопувате гејмерски компјутер? Тогаш можеби ќе сакате да ги разгледате овие DDR4 китови. Еден добар износ на RAM меморија, обично паѓа во опсег 4-8GB. Ако […]

1

Panasonic Varicam LT снимки на ISO 5000+, преглед и споредба со Sony FS7

Panasonic стави многу верба во своите Varicam LT, Некои велат дека е дури и она што неговиот претходник Varicam 35 требаше да биде на прво место. Објавена во Февруари и започнато со продажба по NAB 2016 година. Varicam LT е на шопинг листата, или барем на список на желби, на многу продуценти. Слично како и […]